Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Desetinná čísla

desetinná čísla porovnávání sčítání odečítání násobky 10 násobení dělení aplikační úlohy Literatura

Úlohy s desetinnými čísly

Příklad:

Karel skákal do dálky. První pokus byl dlouhý 3,32 metru. Druhý pokus byl dlouhý 3,21 metru. Třetí pokus byl dlouhý 3,07 metru. Poslední pokus byl dlouhý 3,60 metru. Který byl nejdelší? Jaká by byla průměrná délka skoku? (sečti pokusy a vyděl jejich počtem)

(řešení)

Příklad:

Cyril dostal tenhle měsíc čtyři známky z matematiky. Na začátku měsíce dostal dvojku ze sčítání, potom dostal trojku z násobení. Ke konci týdne dostal jedničku z dělení a trojku z odečítání. Jakou měl průměrnou známku? (sečti známky a vyděl počtem) Zaokrouhli na jedno desetinné místo.

(řešení)

Příklad:

První provázek byl dlouhý 8,5 metru, druhý byl dlouhý 60 decimetrů, třetí kousek měl 90 centimetrů a čtvrtý kousek měl tři a čtvrt metru. Jak dlouhý provaz dostaneme svázáním těchto kousků, když na každý uzel spotřebujeme 10 centimetrů? Bude provázek delší než 18,5 metru?

(řešení)

Příklad:

Bořek se rozhodl přelít limonádu z dvanácti půllitrových lahví do třetinkových lahví. Kolik takových lahví bude potřebovat?

(řešení)

Příklad:

Adam si koupil láhev pití za 12,80, k tomu šest rohlíků po 1,70 a čtvrt kila salámu za 45,20. Kolik korun mu má vrátit prodavačka, jestliže platil stokorunou?

(řešení)

Příklad:

Cesta autobusem trvá Petrovi 15 minut. Potom musí jít 0,2 hodiny pěšky na vlak a potom půl hodiny cestuje vlakem. Nakonec dojde od zastávky za 6 minut do školy. V kolik hodin musí nejpozději přijít na zastávku, přichází-li do školy denně v 7:40?

(řešení)