Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226


Jan Amos Komenský

Mnozí z evangelíků, kteří v Čechách zůstali, přestoupili na katolickou víru. Většinou to byli sedláci, kteří nemohli opustit statky, neboť to byl jejich majetek. Někteří přestoupili jen na oko. V srdci zůstávali věrní původní víře. Mezi českými emigranty, kteří museli kvůli své víře opustit Čechy, byl i Jan Amos Komenský (1592 – 1670), biskup jednoty bratrské, filosof, pedagog.

Narodil se v Nivnicích na Moravě. Vzdělání získal na bratrských školách, později odchází studovat na univerzity do Německa. Poté se vrací na Moravu, kde působí jako učitel na bratrské škole v Přerově, pak se stává knězem a správcem sboru. Po událostech r. 1621 je nucen se skrývat v severních Čechách na panství Žerotínů. Později odchází do polského Lešna, kde učí na gymnáziu. Je zván do cizích zemí (Anglie, Nizozemí, Uhry, Švédsko), aby modernizoval školství. Při požáru Lešna přichází o veškerý majetek a své rukopisy, nejvíce ho trápí ztráta rukopisu Českého slovníku - Poklad jazyka českého. Nakonec odchází do Amsterodamu, kde žije do konce svého života, pohřben je v Naardenu.

Pokoušel se modernizovat školství. Napsal řadu pedagogických spisů, které měly velký ohlas, a proto byl označován za učitele národů. Zdůrazňoval nutnost vzdělání bez ohledu na původ a pohlaví, a to v mateřském jazyce. Vysvětloval řadu pedagogických zásad - názornost, přiměřenost, postupnost, důraz na praxi. Prosazoval, aby v učebnicích byly texty doplněny obrázky a aby byla škola hrou ( Schola ludus- soubor latinských školních her, které mají aktivizovat žáky a výuku činit zajímavou a názornou)

foto: 1 - 4,
Jan Amos Komenský,
Pressfoto, Praha 1970
foto: 5 Dana Kvasničková
0