Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Člověk a svět práce - 7. ročník - Vedení domácnosti, pěstitelské práce a chovatelství

Údržba oděvů Ruční práce Byt a jeho uspořádání Úklid bytu Úvod pěstitelství Pěstování rostlin Zelenina Okrasné rostliny Literatura

Údržba oděvů a textilií

Vznik a vývoj oděvu

Zpočátku to byl nešitý oděv

Šat ovinovací se tvořil z nešitého pruhu oděvního materiálu, který se přehodil nebo ovinul kolem těla. Například v Egyptě se udržel dlouho jako jediný mužský oděv a v Řecku a Římě dosáhl vrcholu estetického odívání.

Šat límcový byl z jednoho čtvercového, později kulatého kusu materiálu s otvorem pro hlavu. Byl podstatnou částí egyptského oděvu a stal se základem náboženských a královských rouch.

Další typy byly již šité, ale bez ohledu na tvar těla

Šat košilový vznikl přeložením rovného pruhu materiálu, prostřižením otvoru pro hlavu a přišitím rukávů. Objevuje se v různých podobách v Egyptě, Řecku, Římě a stal se základním typem oděvu pro všechna další období.

Šat kaftanový vznikl sešitím několika dílů materiálu jako vpředu otevřený kabát s širokými dlouhými rukávy. S přibývající zručností při šití se objevuje snaha přizpůsobit oděv rozměrům těla. Začíná se pracovat podle střihu, zhotovování oděvu je stále složitější a vzniká řemeslná výroba.

Historie odívání od středověku k počátku 20. století

Každé historické období přineslo nějaký nový charakteristický prvek, který je dodnes inspirací při tvorbě oděvu. Změnou třídního složení obyvatelstva zanikly rozdíly ve způsobu odívání a na změny oděvu začal působit hospodářský pokrok. I současný oděv je neustále ovlivňován rozvojem vědy, techniky a obchodu.

doba byzantská doba románská
zavádí prádlo a vrstvený oděv
gotika
přináší přiléhavý oděv
zapínaný na knoflíky a háčky,
vesty lemované kožešinou.
renesance
límcové pláště a kovové knoflíky,
udržely se na lidovém hanáckém a chodském plášti
baroko
dalo vznik domácímu oblečení (župan)
rokoko
zdůraznilo pás
empír
využívá šálů a přehozů
bedermeier
zavádí zvonovou sukni
a pánský vlněný plášť zvaný "tweed" (tvíd)
secese
začíná obliba sukní, halenek a kostýmů
nahoru

Estetika vzhledu, oděvní sortiment, volba oděvu

Oděv je součástí našeho životního stylu a zároveň dokumentem viditelným na první pohled. Oděv vyjadřuje náš vztah k sobě, náš osobní vkus, ale i vztah k našemu okolí. Moderní doba klade na oděv nové požadavky - elegantnost a praktičnost. Být vkusně oblečen a upraven není tedy jen osobní věcí, ale i společenskou povinností.

Druhy oděvů


Správné zvolení oděvu

Každý má být oblečený tak, aby působil příjemným dojmem. Podstatou vkusu je dobře znát svůj typ postavy, svou barevnost, věk a příležitost, k jaké šaty potřebujeme. Chceme-li zakrýt případné tělesné nedostatky, musíme použít různých malých lstí ve volbě střihu a využít optických klamů. Např., máme-li dlouhé tělo a krátké nohy - zvýšíme na oděvu pas. Máme-li krátký krk, nosíme hlubší výstřih. Je-li krk dlouhý, volíme výstřihy do šířky, límečky více stojaté. Tloušťku zmírníme opticky svislými vzory (proužky). Barva - mladé dívky mohou volit oděv různých barev a odstínů - podle typu pleti. Starší nenosí barvy ostré a nápadné, spíše tlumené. Blondýnka bude výraznější v tmavších odstínech, tmavovláska v odstínech světlejších. Pokud máme jednu část oděvu vzorovanou, druhou volíme jednobarevnou. Černá, šedá a bílá jsou barvy univerzální - hodící se ke všem. Celkový dojem oblečení je závislý na sladěné kombinaci materiálů, barev a vzorů jednotlivých částí oděvu a doplňků. Není vhodné kombinovat např. určitý vzor kostky s květinovým vzorem, materiál sportovního charakteru s materiálem na společenský oděv, sportovní obuv se společenskými šaty, večerní kabelku s odpoledními šaty, nosit sportovní kalhoty každodenně a ke všem příležitostem. Je třeba, abychom se naučili dobře oblékat pro pocit uspokojení z kultivovaného zjevu, nenechali se vést pouze módou a snahu po originalitě nezaměňovali s výstředností.

nahoru

Oděvní materiály

Textilní vlákna jsou základní suroviny, ze kterých jsou oděvní materiály vyrobeny. Tyto suroviny (vlákna) dělíme na přírodní a chemická.

Přírodní textilní vlákna

Chemická textilní vlákna


Chemická vlákna se vyrábí z přírodních i syntetických surovin chemickou technologií. Vlákenný roztok nebo tavenina se protlačuje tryskami stroje do mokrého nebo suchého prostředí, v němž tuhne ve vlákno, které se pak ještě natahuje (dlouží). Chemická vlákna nemohou plně nahradit přírodní vlákna, mohou je ale vhodně doplňovat, zlepšovat jejich vlastnosti. Textilie ze syntetických vláken jsou lehké, pevné a pružné, ale špatně sají pot.

nahoru


Druhy chemických vláken:

Směsové materiály

Stále oblíbenější jsou směsové materiály z přírodních a chemických vláken. Od obou složek získávají kladné vlastnosti, zachovávají pěkný vzhled přírodních materiálů, jsou méně náročné na praní a žehlení, podstatně snižují pořizovací cenu.

Údržba oděvů a prádla

symboly-praní
symboly

Praní

Druhy praček
Druhy pracích prostředků

Užívají se prací prostředky podle toho, zda se jedná o praní bílého prádla či barevného, bavlněného či jemného syntetického a vlněného.

nahoru

Žehlení

Účelem žehlení je upravování tvaru a celkového vzhledu oděvu za současného působení vlhka, tepla a tlaku (podle vlastností oděvního materiálu).

Vybavení pro žehlení
zehlicka

Při praní a žehlení se řídíme těmito zásadami bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

Ukládání šatstva

Péče o náročné věci

Oděvy vyžadující zvlaštní péči (např. kůže, velur, kožešina) dáváme pravidelně čistit do specializované čistírny.

Otázky a úkoly

nahoru

Literatura

nahoru