Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226


Tábory Gulag

Pracovní tábory Gulag vznikly za Stalinovy vlády. Pojmenování získaly podle jeho vedení a správy v ruštině - glavnoje upravlenijie lagerej. Byly umístěny na Sibiři. O situaci v gulazích existuje celá řada svědectví. Světovým veřejným míněním však otřáslo svědectví, které podal Alexander Solženicyn v knize Souostroví Gulag.

Solženicyn Alexandr Isaakjevič je ruský spisovatel, za války byl na frontě, v letech 1945 až 1953 byl vězněn v gulagu, v roce 1970 vyhošťen ze SSSR.

Solženicyn rozeznává několik období věznění ve stalinských táborech gulagu. Velká vlna zatýkání byla v letech 1929 - 1930,tehdy zatýkání postihlo ruské mužiky, část inteligence a politicky nevhodných lidí. Nebylo žádné vyšetřování, žádné protokoly. Zatýkání probíhalo v noci. Rodiny zatčených neměly žádné zprávy. Když na nádraží větších měst byly přiváženy klády stromů ze Sibiře, kde byly umístěné pracovní tábory, ruské ženy a děti hledaly vyrytý vzkaz na kládách.

Další vlna zatýkání proběhla v letech 1937 - 1938 a třetí vlna v letech 1944 - 1946. O tom pojednává kniha Kam až mě nohy donesou od Josefa Martina Bauera.

Je to příběh válečného německého důstojníka, zajatého Rusy za 2. světové války. V roce 1945 byl odsouzen k dvacetipětiletému věznění v táboře nucených prací v Lubljance, odkud se mu podařilo uprchnout.

foto: http://1.bp.blogspot.com foto: http://gulaghistory.org